Historia masażu

Masaż, który aktualnie jest zabiegiem fizjoterapeutyznym polegającym na odkształcaniu tkanek w sposób sprężysty, a także jest zespołem ruchów wywierających ucisk na tkanki. Masaż może mieć relaksacyjne, czy też lecznicze cele, a także mieć za zadanie, przygotowanie mięśni do wysiłku. Aktualnie staje się to całkiem popularna forma relaksu i odprężenia, ale również ma podłoże lecznicze.

сезонна робота Польща
http://www.polrab.pl
Професійне агентство з працевлаштування POLRAB
наймаючи працівників з України.

Masaż historią sięga do starożytności, gdzie jednak miał całkiem inne znaczenie. U swoich początków, był on uzupełnieniem obrzędów religijnych, z kolei z czasem przemienił się w odziaływania medycyny ludowej. W Indiach oraz Chinach była to naturalna metoda lecznicza, w leczeniu różnych chorób i dolegliwości, potwierdzona przez starożytnych lekarzy, takich jak na przykład Hipokrates, czy Celsus lub Galen. Również w starożytnej Grecji stosowano masaże, głównie do namaszczania ciał sportowców przed zawodami, oliwką. Masaże stały się mniej popularne w Średniowieczu, ponieważ w tym okresie nauki medyczne przechodziły zastój i nie praktykowano tych metod leczniczych.

W szesnastym wieku masaż został ogłoszony jako oficjalną metodę leczenia. Techniką masażu zajął się wtedy lekarz Ambroży Pare, pochodzący z Francji. Potwierdził on ich skuteczność na swoich obserwacjach pozytywnych skutków masaży u osób po operacjach.

Innym uczonym, który podjął się tematu masaży był lekarz Friedrich Hoffman. Opracował on na podstawie własnych badań program stosowania masażu w różnych przypadkach chorobowych. Swoje badania przeprowadzał w siedemnastym wieku.

Rozwój masaży leczniczych stał się coraz bardziej popularny i również w dziewiętnastym wieku lekarze pogłębiali tę wiedzę. Między innymi lekarz Per Henrik Ling z Szwecji, który został współautorem szwedzkiej gimnastyki, w skład której wchodzi również masaż leczniczy. Wskazania i przeciwwskazania do zasadniczego wykonania masażu określił również holenderski lekarz Johan Mezger, który uważany jest za autora masażu naukowego. Prowadził również szkołę masażu klasycznego.

Na ogólne rozpowszechnienie masażu wpłynęła również polska myśl naukowa. Publikacje naukowe lekarza Izydora Zabłudowskego, masaż stał się jednym z działów wiedzy medycznej.

W dalszym pogłębianiu i rozwojowi fizjologii i neurofizjologii stworzono różne metody masażu, w tym można wyróżnić masaż segmentarny, masaż limfatyczny, masaż łącznotkankowy oraz masaż okostnowy.

Przez wielu lekarzy z zakresu rehabilitacji leczniczej w Polsce, masaż jest propagowany, jednak jeśli chodzi o studia medyczne, o są one nadal ubogie w elementy masażu i rehabilitacji.